Uczelnie w USA
-
Harvard
Powiedzenie "skończyłem Harvard" nobilituje praktycznie w każdym miejscu na ziemi, a studia na Harvardzie są przeważnie przepustką do kariery.
Czytaj więcej » -
Columbia
Columbia University w Nowym Jorku, uczelnia należąca do prestiżowej Ligi Bluszczowej, to piąty najstarszy uniwersytet w USA. Założona ponad 250 lat temu, w 1794 roku została przemianowana na cześć Krzysztofa Kolumba. Uczelnia przyznaje co roku ważną amerykańską nagrodę literacką - Pulitzer Price, posiada także własne wydawnictwo - Columbia University Press. Najwięcej noblistów w historii jest powiązanych właśnie z tą uczelnią.
Czytaj więcej » -
Massachusetts Institute of Technology (MIT)
MIT to wyjątkowo hojna uczelnia – aż 90% studentów I stopnia otrzymuje dofinansowanie. Jeśli tylko MIT uzna, że student jest obiecujący i ma talent, zapewnia mu pomoc finansową, płacąc za całe studia lub oferując szereg różnorodnych możliwości samodzielnego zdobywania funduszy.
Czytaj więcej » -
Princeton
Studenci przyjmowani są na zasadzie need-blind. Oznacza to, że jeśli nie mają pieniędzy na studia, to uczelnia im je zapewni. Często aż 100% wydatków studenta zostaje pokrytych z funduszy uniwersyteckich. System zaprojektowany jest w taki sposób, aby uczelnia pokryła 96% wydatków studenta przez całe studia, a 4% pochodziło z jego zarobków z pracy na kampusie.
Czytaj więcej » -
Yale
W ostatnich latach przyjmuje więcej studentów zagranicznych niż kiedykolwiek wcześniej w swojej ponad 300-letniej historii. Władzom uczelni zależy na stworzeniu międzynarodowej i kosmopolitycznej atmosfery. Dlatego studentom z zagranicy oferują takie samo wsparcie finansowe, jak studentom ze Stanów Zjednoczonych.
Czytaj więcej » -
Williams College
Ideą Williams College jest przyjmowanie kandydatów, którzy na to zasługują, czy to ze względu na swoje wyniki w nauce czy inne osiągnięcia, a nie tylko tych, których na to stać. Dlatego uczelnia najpierw wybiera najlepszych kandydatów, a później pomaga finansowo tym, którzy tego potrzebują.
Czytaj więcej » -
Middlebury College
Middlebury College stosuje wobec zagranicznych studentów politykę "need-aware admission". Polega ona na tym, że uczelnia przy rekrutacji kandydatów nie bierze pod uwagę zasobności ich portfeli, jednak zostawia pewną pulę miejsc zarezerwowanych tylko dla kandydatów, których stać na opłacenie czesnego.
Czytaj więcej » -
Dartmouth College
Dartmouth College w New Hampshire stosuje politykę need-blind admission zarówno wobec studentów krajowych, jak i zagranicznych, a następnie wspomaga ich finansowo w stu procentach. Dartmouth College nie przyznaje stypendiów za wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe itp. "Koszyk" pomocy finansowej jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb studenta.
Czytaj więcej » -
Amherst College
Koszty studiów w Amherst College, włącznie z opłatami za zakwaterowanie, książki itp. wynoszą około 55 tys. dolarów. Szkoła zapewnia jednak przyjmowanie kandydatów bez względu na sytuację finansową. Jeśli kandydat nie jest w stanie opłacić studiów, Amherst College pokrywa koszty związane z nauką. W ubiegłym roku, budżet wynosił ponad 28 mln USD i zapewniał stypendia (po 30 000 USD każde) dla około połowy studentów Amherst College. Od roku 2008/09 Amherst College, jako jeden z niewielu college'ów w USA, nie obliguje studentów do brania uniwersyteckiego kredytu w celu sfinansowania części swoich studiów.
Czytaj więcej » -
Stanford
W słynnym szanghajskim Akademickim Rankingu Uniwersytetów Świata zajmuje zwykle 2. miejsce, zaraz po Uniwersytecie Harvarda. Uczelnia znajduje się w mieście Stanford w Kalifornii i obecnie dysponuje trzecim co do wielkości funduszem akademickim na świecie.
Czytaj więcej »