Massachusetts Institute of Technology (MIT)

Massachusetts Institute of Technology (MIT)

MIT to wyjątkowo hojna uczelnia – aż 90% studentów I stopnia otrzymuje dofinansowanie. Jeśli tylko MIT uzna, że student jest obiecujący i ma talent, zapewnia mu pomoc finansową, płacąc za całe studia lub oferując szereg różnorodnych możliwości samodzielnego zdobywania funduszy.

Większość studentów MIT otrzymuje pomoc finansową. W latach 2008-2009 było to aż 70% wszystkich studentów pierwszego stopnia. Pieniądze pochodzą ze wsparcia w ramach pomocy need-based oraz ze stypnediów za dobre wyniki w nauce. Podania o pomoc finansową rozpatrywane są na podstawie wyników w nauce kandydata, przychodów w jego rodzinie oraz indywidualnej sytuacji życiowej w danym momencie. Rocznie, studenci tej uczelni otrzymują aż 78 mln USD pomocy z różnych źródeł. 

W przypadku studiów na wyższych stopniach, dofinansowanie otrzymuje aż 86% studentów. Pieniądze pochodzą z kasy MIT oraz z charytatywnych darowizn, które otrzymuje uczelnia. Aktualne terminy zgłoszeń szczegółowe informacje oraz formularze aplikacyjne dostępne są na stronie internetowej MIT.

Kto może otrzymać pomoc

Do pełnego dofinansowania kwalifikują się studenci, którzy pochodzą z rodziny, której roczny dochód nie przekracza 75 tys. dolarów rocznie, czyli ok. 19 tys. złotych miesięcznie. W tym przypadku uczelnia opłaca wszystkie koszty, student nie musi brać pożyczek ani starać się dodatkowe stypendia, wystarczy mu praca na kampusie (rocznie można zarobić 2,930 tys. dolarów) Studenci z rodzin, których dochód przekracza 100 tys. dolarów rocznie także mogą starać się o dofinansowanie, ale nie będzie ono pełne. Więcej o pakietach pomocowych na MIT

Ile kosztują studia na MIT

Czesne na MIT wynosi 39,212 tys. dolarów. Do tego dochodzą koszty akademika i wyżywienia (11,234 tys. dolarów), a także wydatki własne (np. książki, ubrania, transport, rozrywka) - 2,764 tys. dolarów. Według MIT, łączny koszt studiowania na tej uczelni przez rok wynosi 53,210 tys. dolarów.

Jak obliczana jest wysokość pomocy

Wszyscy studenci MIT mają możliwość uzyskania pełnego dofinansowania. Pieniądze pochodzą z kasy MIT oraz z charytatywnych datków i darowizn, które otrzymuje uczelnia. Najwięcej stypendiów pochodzi właśnie z tego źródła i studenci nie muszą zwracać uczelni ani centa. „The Financial Aid Package” (ang. Pakiet Pomocy Finansowej) oferowany studentom studiów licencjackich (ang. Bachelor’s degree) jest dosyć złożony,  zawiera wszystkie opcje dofinansowania możliwe w Stanach Zjednoczonych (od pożyczki po dofinansowanie całkowite, bezzwrotne). MIT przedstawia proces obliczania wysokości stypendium za pomocą krótkiego wzoru:

Budżet na wydatki studenta  –   EFC*   =  pomoc finansowa
lub
Self-help**  +  stypendium MIT   =   pomoc finansowa

* EFC (Expected Family Contribution), czyli oczekiwany wkład rodziny (rodziców i studenta).

** Self-help, w tym równaniu to $2,850 przyznawane rodzinom, których dochody roczne nie przekraczają $75,000 (odliczając inne stypendia, zapomogi i nagrody). Student może zarobić na swoje utrzymanie dzięki udziale w programie, „self help”, poprzez pracę na kampusie. Pieniądze mogą także pochodzić z pożyczki (więcej o kredytach studenckich znajdziesz tutaj). 

Oczekiwany wkład rodzinny wyznaczany jest na podstawie wielu czynników określonych w każdej umowie o pomoc finansową. MIT stworzyło jednak specjalny kalkulator, aby student mógł wcześniej dowiedzieć się jaka kwota orientacyjnie, może mu przysługiwać. 

Jak uzyskać dofinansowanie

Studenci zainteresowani dofinansowaniem powinni złożyć wszystkie wymagane dokumenty w wyznaczonych terminach. Rodzaj dokumentów i terminy zależą od tego czy są to studia I czy wyższych stopni. Postępy aplikacji można śledzić na stronie internetowej uczelni. Z kolejnymi krokami uzyskiwania pomocy finansowej może zapoznać się tutaj

Pożyczki dla studentów

MIT proponuje również pożyczki studenckie (pieniądze pochodzą z funduszy MIT). Branie kredytów na tej uczelni jest mało popularne, skoro tak łatwo uzyskać bezzwrotną pomoc. Niemniej jednak  31% studentów licencjatu pożycza średnio 7700 USD rocznie. Statystyki pokazują, ze studenci nie mają problemów ze spłatą pożyczek – dzięki pracy oferowanej im po ukończeniu tej renomowanej uczelni , okres spłaty znacznie się skraca. Średnie zarobki absolwentów MIT tuż po ukończeniu studiów sięgają niemal 70 tys. dolarów rocznie, nie mają więc oni problemów ze spłatą pożyczek. 

Zobacz więcej

Podziel się artykułem w swoim ulubionym serwisie: facebook blip śledzik wykop

Komentarze (1)

2012-08-31 17:15:37 linkuj do... Kuba

avatar

Cześć, ktoś z was składał tam dokumenty? Na jakim poziomie jest ta uczelnia ? jakie wymagania trzeba spełnić aby się tam dostać ?

odpowiedz