Kredyty studenckie
Kredyt jest popularną formą finansowania studiów w USA. Należy jednak sięgnąć po niego dopiero po wyczerpaniu wszystkich innych opcji takich jak stypendia, wsparcie z uczelni czy innego rodzaju zapomogi. Warto mieć na uwadze, że kredyty brane na sfinansowanie kilkuletniej nauki na najdroższych uczelniach niekiedy dorównują wysokościom kredytom na zakup domu! Co prawda, dobre studia to inwestycja. Średnie zarobki absolwentów Harvardu tuż po studiach przekraczają 100 tys. dolarów rocznie, więc ze spłatą długu nie powinni mieć problemu.
Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy dostaje kredyt – co roku do USA przyjeżdża 600 tys. studentów z całego świata i większość z nich ubiega się o pomoc finansową. Co oczywiste, nie dla każdy z nich może otrzymać pożyczkę.
Co należy wiedzieć o pożyczkach studenckich:
Potrzebujesz żyranta
Aby dostać pożyczkę, należy znaleźć „US Co-Signer”, czyli stałego rezydenta Stanów Zjednoczonych, który za nas poręczy i podpisze się pod umową (w ten sposób gwarantuje, że sam spłaci pożyczkę jeśli nie zrobi tego student). Pożyczka bazuje na umowie kredytowej, dlatego też potrzebne jest zabezpieczenie.
Pożyczkę spłacasz po zakończeniu studiów
Spłata pożyczki studentów z zagranicy może być „zamrożona” przez cały okres studiów i do sześciu miesięcy od ich ukończenia. Potem, student jest obowiązany spłacić pożyczkę w ciągu 20 lat (raty co miesiąc). Jeśli istnieje taka możliwość, można bez problemu spłacić pożyczkę wcześniej.
Pożyczysz tyle, ile potrzebujesz na studia
Pieniądze można pożyczyć na czesne, akademik, utrzymanie itp. Kwota maksymalna zależy od kalkulacji przedstawionej przez uniwersytet, na którym student chce studiować, jednak zwykle jest to ok. 30 tys. dolarów rocznie. W niektórych przypadkach bywa to nawet 50 tys. dolarów za rok studiów.
Dostaniesz elastyczne oprocentowanie
Oprocentowanie pożyczki dla studentów zagranicznych jest elastyczne. To znaczy, że zależy od wskaźnika LIBOR (aktualne notowania LIBOR sprawdzisz tutaj), tak więc stopa procentowa i oczywiście miesięczne raty mogą zarówno wzrastać i spadać.
Gdzie zaciągnąć kredyt studencki
Powszechnie polecane są dwie organizacje, które pomagają w zdobywaniu dofinansowania na studia w formie pożyczek. Jedną z nich jest The International Student Loan Center, bezpośrednio na stronie organizacji można wypełnić formularz aplikacjyjny. Oferta przeznaczona jest dla studentów, którzy nie posiadają amerykańskiego obywatelstwa ani nie są stałymi rezydentami kraju. Jednak należy pamiętać o konieczność uzyskania podpisu obywatela lub rezydenta (od co najmniej 2 lat) Stanów Zjednoczonych (US co-signer) który posiada regularną historię zarobków. Po zakończeniu studiów kredytobiorca może ubiegać się o zwolnienie z odpowiedzialności osoby, która złożyła podpis. Minimalna kwota pożyczki to 1 000 dolarów.
Drugą pomocną organizacją jest Study Abroad Loans, działającą na dokładnie takich samych zasadach, jednak statystyki pokazują, że rozpatruje pozytywnie większą liczbę aplikacji.
Ponadto istnieje Polish & Slavica Federal Credit Union, która oferuje program prywatnych linii kredytowych dla studentów – „Credit Union Student Choice”. Wyróżnia się niższym oprocentowaniem niż pożyczki amerykańskie, a także nie wymagane są opłaty wstępne.
Więcej informacji o kredytach studenckich
- Blog o pożyczkach studenckich
- Bogate źródło wiedzy o kredytach i sposobach finansowania studiów
- Wyszukiwarka programów stypendialnych i pożyczkowych
- Lista wymagań stawianych wobec ubiegających się o pożyczkę
- Bogate źródło informacji o kredytach studenckich (ile musisz pożyczyć)
- Kalkulator – kiedy spłacisz pożyczkę