Praca na uczelni

W Polsce wielu studentów pracuje, w USA są oni zachęcani do tego, by skupić się na nauce. Ale co w sytuacji, jeśli ktoś nie ma wyboru i rzeczywiście musi pracować? Jeśli amerykańscy studenci pracują, to w większości przypadków jest to praca związana z ich edukacją. Gdzie i jak uzyskać pozwolenie na pracę w USA podczas studiów? Jakie są limity i ile można pracować? Na jaką pracę może liczyć zagraniczny student na amerykańskiej uczelni?

Nathan T. Baker/Flickr

Uczelnie, szczególnie te najlepsze (np. Harvard, Yale, Princeton), oferują studentom tak szeroką paletę zajęć dodatkowych związanych z wydziałem, że zwyczajnie nie mają kiedy pracować. Studenci pracują zazwyczaj odbywając praktyki. Często są one płatne i pozwalają na połączenie wiedzy teoretycznej zdobywanej podczas zajęć z wiedzą praktyczną z pracy. Poza praktykami studenci pracują na kampusie, np. w bibliotece uniwersyteckiej, co stosunkowo łatwo jest połączyć ze studiami.

Wymagania  - podanie o SSN

Stany Zjednoczone stosują dość restrykcyjną politykę w kwestii pracy imigrantów. Nawet jeśli jeśli są studentami elitarnej uczelni. Możliwości pracy dla studentów z zagranicy (ang. international students) są określone przez Departament Bezpieczeństwa Narodowego (Department of Homeland Security). Aby móc podjąć pracę w USA mając status pełnoetatowego studenta z zagranicy należy:

  • Złożyć podanie o SSN (Social Security Number – numer ubezpieczenia społecznego ). Można je uzyskać w US Social Security Administration Office, okazując paszport i dokument I-20 i złożeniu podania. Numer SSN otrzymamy po około dwóch tygodniach od złożenia odpowiedniego formularza. Lista placówek znajduje się na stronie :  www.socialsecurity.gov .

Praca na uczelni - zarobki

Praca na kampusie jest organizowana między innymi przez program FWS (Federal Work-Study). Godzinowa stawka zależy oczywiście od wykonywanej pracy, jednak nigdy nie jest niższa niż średnia płaca w normalnej pracy poza kampusem w danym stanie (7.50$ za godzinę to minimum, w niektórych stanach dochodzi do 12-13 $ za godzinę). W niektórych przypadkach FWS załatwia pracę w organizacjach charytatywnych także poza kampusem. Pensja  wypłacana jest miesięcznie jednak można poprosić o wypłaty tygodniowe. Typowe prace wykonywane przez studentów to: asystent, recepcjonistka, sekretarka, opiekunka do dzieci, pomocnik ogrodnika, pomocnik biblioteki itd. Są to proste zajęcia, które nie powinny zajmować studentowi wiele czasu ani zbytnio go angażować – przede wszystkim powinien skoncentrować się na nauce i rozwijaniu własnych zainteresowań, najlepiej związanych z kierunkiem, na którym studiuje.

Wiza F-1 - limity

Studenci, którzy mają wizę F-1 , mogą pracować tylko na kampusie i tylko przez dwadzieścia godzin tygodniowo (maksymalnie 40 godzin tygodniowo w wakacje). Praca poza uczelnią jest możliwa jedynie w skrajnych przypadkach (śmierć członka rodziny, utrata jednego ze źródeł dochodu itp.), które muszą zostać udowodnione w Biurze Emigracyjnym. Ponadto student musi mieć wizę F-1 przynajmniej od 9 miesięcy w momencie zgłoszenia swojej trudnej sytuacji i być zarejestrowanym jako student dzienny przez wszystkie semestry.

Informacja i pomoc

Jeśli jednak ktoś decyduje się już na ten krok warto zapoznać się z International Student Employment Handbook (podręcznik o zatrudnieniu studentów z zagranicy); przykład jednego z nich znajduje się na stronie: http://www.sfs.upenn.edu/seo/forms/StudentEmploymentHandbook.pdf . Prawie wszystkie uniwersytetu posiadają studenckie biuro pracy, które pomaga w wyborze i zorganizowaniu pracy. Na przykład na Harvardzie jest to Harvard Student Employment Office.

Podziel się artykułem w swoim ulubionym serwisie: facebook blip śledzik wykop

Brak komentarzy