Skąd wziąć pieniądze

Skąd można wziąć pieniądze na studia w Stanach. Czesne na amerykańskich uczelniach jest przeważnie bardzo wysokie. Opłaty z tego tytułu na prestiżowych uczelniach wahają się w przedziale 15-45 tys. dolarów rocznie. A to nie wszystko, bo dochodzą do tego jeszcze koszty akademika, wyżywienia, ubezpieczenia innych opłat i wydatki na miejscu. W sumie, dodatkowe koszty potrafią niekiedy dorównać wysokościom czesnemu.

Skąd wziąć pieniądze

Ile kosztuje Harvard

Posłużmy się przykładem Harvardu: czesne w Harvard College wynosi aż 33,7 tys. dolarów. Do tego trzeba doliczyć 7,2 tys. dolarów na akademik, ok. 4,5 tys. na posiłki, prawie 3 tys. na ubezpieczenie, ok. 2 tys. na dodatkowe opłaty i kilka tysięcy na wydatki osobiste. Łącznie ok. 50 tys dolarów rocznie. 

Studia za darmo

Paradoksalnie studia w USA mogą być tańsze niż w Polsce! Harvard oraz 7 innych uczelni stosuję rekrutację need-blind, co oznacza, że jeśli przyjmą Cię na studia, to pomogą Ci także znaleźć na nie pieniądze. I nie chodzi tu tylko o czesne, ale o całkowity koszt studiów!

Jeśli jednak chcesz ubiegać się o przyjęcie na uczelnie, której nie ma na tej liście, to wcale nie oznacza to, że musisz wyłożyć pieniądze na studia samodzielnie. Aktualnie dostępnych jest kilka programów stypendialnych skierowanych do Polaków. Jednak stypendia na ogół nie starczają na pokrycie całości kosztów dlatego wielu studentów bierze dodatkowo niskooprocentowany kredyt studencki.  

Podziel się artykułem w swoim ulubionym serwisie: facebook blip śledzik wykop

Brak komentarzy