Jak wybrać uczelnię

Wybranie odpowiedniej uczelni jest niemal równie istotne, co wybranie interesującego kierunku studiów. Uniwersytety w Stanach Zjednoczonych są bardzo zróżnicowane, a wybór niezwykle szeroki – obecnie w USA działa ponad 4 tys. szkół wyższych. Przed podjęciem decyzji o tym do których szkół aplikować należy najpierw solidnie im się przyjrzeć. Na co warto zwracać uwagę?

Comely/Flickr

Liczba studentów

To jak duży jest uniwersytet ma duży wpływ na to:

  • Jak duży zakres kursów i specjalizacji oferuje
  • Na możliwość brania udziału w zajęcia ponadprogramowych
  • Jak dużo uwagi pracownicy uczelni poświęcają poszczególnym studentom
  • Wielkość i zasobność uczelnianej biblioteki

Porównując uczelnie nie bierz pod uwagę tylko ogólnej liczby studiujących na danym uniwersytecie. 

Może się na przykład zdarzyć tak, że będziesz ubiegać się o przyjęcie na mały wydział na dużym uniwersytecie. Sprawdzaj nie tylko jak wielu jest studentów, warto policzyć jaki jest stosunek liczby wykładowców, do liczby studentów. Teoretycznie im więcej studentów przykłada na jednego wykładowcę, tym mniej on będzie miał czasu na, który będzie mógł poświęcić Tobie.

Lokalizacja

Amerykańskie uniwersytety rozrzucone są po najróżniejszych miejscach. Od centrów miast, przez szkoły położone niemalże na plaży aż kampusy oddalone od cywilizacji na tyle, że życie lokalnej społeczności toczy się wyłącznie w okół uniwersytetu. To już kwestia indywidualnych upodobań, ale wybór odpowiedniej lokalizacji jest bardzo istotny. W końcu zamierzasz spędzić na uniwersytecie parę lat swojego życia. Jeśli cenisz sobie miejskie rozrywki, lubisz wyskoczyć do kina, muzeum czy do nocnego klubu, to zastanów się dwa razy przed aplikowaniem położony w głębi kraju uniwersytet. Nawet gdy pod wszystkimi innymi względami jest świetny.

Popularną praktyką wśród amerykańskich licealistów jest odwiedzanie collegów, którymi są zainteresowani. Szkoły organizują dla nich specjalne wycieczki po kampusie, gdzie studenci starszych lat lub pracownicy uczelni oprowadzają młodzieć i opowiadają im o możliwościach jakie daje dana placówka. Niestety ze względu na bardzo wysokie koszty podróży dla większości Polaków taka wycieczka nie wchodzi w grę. Na szczęście coraz więcej rzeczy można dowiedzieć się przez internet. Wirtualną wycieczkę po kampusie i po jego okolicy można odbyć dzięki mapom Google: maps.google.com. Warto również przejrzeć kilka numerów uniwersyteckiej gazetki lub gazet lokalnych. W ten sposób dowiesz się czy w okolicy dzieje się coś ciekawego i czy będziesz mieć co robić po zajęciach.

Program studiów

Jeśli już wiesz jaki kierunek chcesz studiować, to najlepiej zacząć poszukiwania właśnie od wysoko ocenianego wydziału. Uniwersytety także mają swoje specjalizację. College ze świetną Szkołą Biznesową albo świetnym wydziałem prawniczym, może być dużo gorszy jeśli chodzi o dziedziny przyrodnicze.

Jeśli jeszcze nie wiesz na czym chciałbyś się skupić podczas studiów, to pamiętaj, że większość szkół zatrudnia konsultantów, którzy pomogą ci dokonać wyboru.

Przy wyborze szkoły koniecznie zwróć uwagę na specjalne programy nauczania, które oferuje dana placówka. Mogą to być na przykład:

Przyspieszony tryb studiów (ang. Accelarated Program):  ten  program pozwala na szybsze ukończenie tytułu, na przykład, uzyskaniu tytułu licencjata (us. Bachelor’s degree) w 3 lata zamiast 4. Na ogół odbywa się to poprzez uczęszczanie na dodatkowe zajęcia w trakcie roku akademickiego lub poprzez branie udziału w tzw. szkole letniej, czyli zajęcia odbywające się podczas przerwy wakacyjnej.

Łączenie pracy i nauki (ang. Cooperative Education): ten program pozwala na łączenie studiów z powiązania z nimi tematycznie pracą na etacie. Uzyskanie tytułu licencjata zajmuje w tym przypadku aż 5 lat, ale w zamian absolwent kończąc studia ma również na swoim koncie rok doświadczenia zawodowego.

Nauka na odległość (ang. Distance Learning): zamiast uczęszczać na zajęcia, możesz oglądać zapisy wykładów bądź kursów transmitowane przez internet lub poprzez specjalny kanał telewizyjny.

Dwa kierunki jednocześnie (ang. Double Major): studiujesz jednocześnie na dwóch kierunkach.

Angielski jako drugi język (ang. English as a Second Language (ESL) Program): dzięki temu programowi zagraniczni studenci mogą poprawić swoją znajomość Angielskiego.

Niezależny program studiów (ang. Independent study): Zalicz część swojego program studiów studiując niezależnie, zamiast uczęszczać na zajęcia możesz zaliczać zadania grupowe.

Staż (ang. Internship): to krótki okres stażu, pracy powiązanej z przedmiotem Twoich studiów, za który otrzymujesz zaliczenie.

Semestr na morzu (ang. Semestr at Sea): spędź część semestru na morzu, na ogół studenci zaciągają się na statki będące jednostkami badawczymi (biorą udział w prowadzeniu badań).

Indywidualny program studiów (ang. Student-Designed Major): Zaprojektuj swój własny program studiów, którego uczelnia normalnie nie oferuje. Program musi zostać zaakceptowany przez pracownika uniwersytutetu albo specjalną komisję.

Wymiana zagraniczna (ang. Study Abroad): Zalicz część kursów studiując za granicą.

Semestr w ONZ (ang. United Nations Semester): uczęszczasz na zajęcia w collegu w Nowym Jorku lub w okolicach i jednocześnie odbywasz staż w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Semestr w mieście (ang. Urban Semester): Spedzisz semestr w którymś z wielkich miast Ameryki, na przykład Filadelfii, Chicago, Nowym Jorku, Denver czy San Francisco. Doświadczysz złożoności centrum miasta poprzez serię kursów, seminariów i/lub staży związanych z Twoim kierunkiem studiów.

Wymiana studencka (ang. Visiting/Echange Student): Studiujesz przez jeden semestr albo dłużej na innym uniwersytecie bez konieczności przedłużania ogólnego okresu studiów.

Semestr w Waszyngtonie (ang. Washington Semester): Bierzesz udział w programie stażowym agencji rządowej lub któregoś z ministerstw w Waszyngtonie.

Studia zaoczne (ang. Weekend college):  Realizujesz pełny program studiów uczęszczając na zajęcia tylko w weekend. Ten program zazwyczaj jest przeznaczony tylko dla części kierunkow i wymagają większej niż standardowo liczby lat na ukończenie studiów. 

Podziel się artykułem w swoim ulubionym serwisie: facebook blip śledzik wykop

Brak komentarzy