Specyfika amerykańskiego systemu studiów

Amerykański system edukacji wyższej w znacznym stopniu różni się od systemu europejskiego. Różnice dotyczą nie tylko zakresu programowego, ale również ścieżki kariery naukowej. Chociaż zajęcia na amerykańskich uczelniach prowadzone są podobnie jak w Polsce - w formie wykładów i ćwiczeń, inny jest sposób przekazywania wiedzy.

Świeżo upieczeni studenci amerykańskich uczelni, którzy studiowali wcześniej w Polsce muszą przyzwyczaić się do innej organizacji roku akademickiego. Co istotne, nie wszystkie amerykańskie uczelnie organizuje czas swoim studentom w ten sam sposób. Rok akademicki inaczej jest zaplanowany na Harvardzie, a inaczej na MIT

Zdecydowanie miłym zaskoczeniem polskich studentów w USA będą warunki mieszkaniowe na kampusie. Akademiki na takich uczelniach jak Harvard czy Yale, bardziej niż ich polskie odpowiedniki przypominają luksusowe hotele. Warto jednak podkreślić, że znacznie wyższy standard nie jest jedyną różnicą. Akademik nie jest traktowany jedynie jako budynek mieszkalny, a wspólnota, która ma jednoczyć i integrować studentów - poszczególne domy studenckie mają swoje tradycje, a nawet emblematy. 

Zanim jednak trafisz do luksusowego akademika musisz wjechać do Stanów Zjednoczonych. Na szczęście osoby przyjęte na studia w USA, traktowane są zupełnie inaczej niż zwykli petenci - otrzymywanie wizy w ich przypadku to na ogół jedynie formalność. 

Podziel się artykułem w swoim ulubionym serwisie: facebook blip śledzik wykop

Brak komentarzy