Mieszkanie na kampusie

Większość studentów w USA mieszka w akademikach na terenie uniwersytetu (on campus accomodation). Życie na kampusie amerykańskiej uczelni w niczym nie przypomina szarej rzeczywistości polskich akademików. Zarówno standard budynków, udogodnienia dla studentów, jak i panująca w domach studenckich wesoła atmosfera, odbywające się tu liczne imprezy, zawody czy prezentacje naukowe sprawiają, że mieszkanie na kampusie staje się później jednym z najmilszych wspomnień absolwentów.

Kampus MIT - Erinc Salor/Flickr

Akademiki studenckie w USA

Na wielu uniwersytetach amerykańskich pokoje w akademikach przydzielane są na zasadzie loterii. Na Harvardzie, studenci pierwszego roku, czyli Freshmen, mieszkają w dormitoriach, ulokowanych w pobliżu Harvard Yard (centralnego kampusu). Zespół dormitoriów tworzy 17. budynków (tzw. Halls). Perwszy rok to dla studentów czas na nawiązanie pierwszych uniwersyteckich znajomości i przyjaźni, które często trwają później przez cały czteroletni okres nauki. Studenci mogą wtedy zorganizować się w grupy przyjaciół - maksymalnie 8-osobowe, zwane blocking groups. W takim zadeklarowanym składzie biorą później udział w losowaniu miejsc zamieszkania na pozostałe 3 lata studiów. Ogłoszenie wyników losowania, czyli Housing Lottery, przypada w jeden z ostatnich dni marca i zwany jest Housing Day. Studenci 2. roku (Sophomores) przeprowadzają się wtedy z dormitoriów do domów studenckich (Residential Houses). Na kampusie Harvardu jest ich 12: Adams, Dunster, Eliot, Kirkland, Leverett, Lowell, Mather, Quincy, Winthrop, Cabot, Currier i Pforzheimer (w skrócie nazywany PfoHo). Każdy ma swoją tradycję, zwyczaje i cykliczne imprezy.

Atmosfera Residential Houses w niczym nie przypomina polskich akademików. Obok siebie mieszkają tutaj studenci uczęszczający wspólnie na wykłady, a często także ich wykładowcy, liderzy grup i klubów uniwersyteckich. Każdy Residential House na własnego lidera, zwanego Masterem, czyli studenta ostatniego roku. Master odpowiada za organizowanie mieszkańcom życia towarzyskiego i atrakcyjnego spędzania czasu w akademickiej wspólnocie. Aktywność Mastera równoważy nadzór Dziekana, który czuwa nad codzienną dyscypliną mieszkańców. Domy studenckie w USA wyposażone są zazwyczaj w szereg udogodnień dla mieszkańców. Na Harvardzie każdy akademik ma własny “Dining Hall”, bibliotekę i “Junior Common Room” – wygodny salon, gdzie wszyscy mieszkańcy mogą się spotkać i pogadać albo wspólnie oglądać telewizję. Ponadto, domy studenckie zapewniają studentom wiele ciekawych form spędzania czasu. Promują wydarzenia muzyczne, sportowe i teatralne. W akademikach prowadzone są na przykład warsztaty dramy, ceramiki czy zajęcia sportowe, ale także i wolontariat na rzecz studenckiej wspólnoty. W ten sposób, mieszkańcy mogą rozwijać własne pasje i zainteresowania na bardziej “amatorskim” i mniej czasochłonnym poziomie, niż wymagają tego kluby uniwersyteckie. Wiele eventów ma charakter bardziej oficjalny – jak seminaria czy prelekcje z udziałem zaproszonych gości. Niektórzy studenci uważają wręcz, że to tutaj odbywa się najważniejsza część ich edukacji – kiedy można spotkać wykładowców, profesorów - noblistów, czy znane osobistości ze środowiska akademickiego i dyskutować w sytuacji bardziej swobodnej, niż na wykładach i zajęciach. Na co dzień studenci mogą też korzystać z sal do fitness, siłowni, stołów bilardowych, pokoi kominkowych i muzycznych. Kirkland - jeden z Residential Houses na Harvardzie - ma na przykład siłownię, pokój gier i zabaw, pokoje muzyczne oraz kilka sal do organizowania przedstawień i imprez studenckich. Inny akademik, Adams, ma świetnie zaopatrzoną wypożyczalnię DVD. W Mather studenci mogą korzystać z galerii sztuki, laboratorium komputerowego, wielkej sali telewizyjnej, sali do prób muzycznych i studia ceramiki. A zmęczeni studenckimi aktywnościami – z “pokoju wyciszenia” do medytacji i jogi.

Stołówki studenckie

Innym plusem mieszkania na kampusie w czasie studiów w USA jest uniwersytecka kafeteria oraz tak zwane Dining Halls. Większość uczelni w Stanach oferuje studentom abonamenty na posiłki w przystępnej cenie - zwłaszcza, że w pokojach akademików nie ma aneksów kuchennych. Niezależnie od tego, czy uniwersytet, na którym studiujesz leży na obrzeżach miasta czy w samym centrum, korzystanie ze stołówki na kampusie jest zazwyczaj najwygodniejszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. A i na wybór dań nie można narzekać. W harvardzkich stołówkach studenckich znajdziesz na przykład wszystko – od wegańskich przystawek po dania kuchni międzynarodowej i lokalnej. Posiłki wydawane są przez cały dzień w trzynastu Dining Halls na terenie kampusu.

Udogodnienia dla studentów

Mieszkając na kampusie masz łatwy dostęp do wszystkich udogodnień i usług studenckich, które oferuje uczelnia - takich jak biblioteki, nowoczesne pralnie, wypożyczalnie laptopów, wypożyczalnie rowerów czy pokoje komputerowe. Uczelnie zapewniają studentom bezpieczeństwo - kampusy są zwykle patrolowane przez ochronę lub uniwersytecką policję 24 godziny na dobę. Mieszkanie w akademiku to nie tylko najkorzystniejsze rozwiązanie finansowe, ale też pewność, że nigdy nie będziesz się czuł samotnie i masz szansę poznać jak najwięcej ludzi ze swojej uczelni.
 

Podziel się artykułem w swoim ulubionym serwisie: facebook blip śledzik wykop

Brak komentarzy