Harvard

Powiedzenie "skończyłem Harvard" nobilituje praktycznie w każdym miejscu na ziemi, a studia na Harvardzie są przeważnie przepustką do kariery.
Harvard jest położony w centralnej części miasta Cambridge niedaleko Bostonu w stanie Massachusetts, kampus uczelni zajmuje blisko 1000 m2. 17 dormitoriów i 12 domów studenckich zamieszkuje w sumie ponad 7000 studentów z całej Ameryki, a także spośród 80 innych krajów. Studenci mają na terenie kampusu do dyspozycji blisko 100 tematycznych bibliotek, 13 dining halls wydających posiłki, pralnie, wypożyczalnie rowerów, a nawet wypożyczalnie laptopów.
Uniwersytet Harvarda składa się obecnie z 10 wydziałów:
-
Faculty of Arts and Sciences (FAS)
- nauki humanistyczne, społeczne, stosowane, inżynieryjne i przyrodnicze -
Harvard Medical School (HMS)
- nauki medyczne -
Harvard School of Dental Medicine (HSDM)
- stomatologia -
Harvard Divinity School (HDS)
- religioznawstwo -
Harvard Law School (HLS)
- prawo i nauki prawnicze; wśród absolwentów HLS jest wielu światowych liderów, w tym kilku prezydentów USA -
Harvard Business School (HBS)
- wydział zarządzania oferujący studia MBA i jedna z pierwszych szkół biznesowych na świecie; znany z unikalnej metody case-study -
Graduate School of Design (GSD)
- architektura, architektura krajobrazu, urbanistyka i projektowanie -
Harvard Graduate School of Education (HGSE)
- kształci nauczycieli, trenerów i menadżerów edukacji -
School of Public Health (HSPH)
- zdrowie publiczne -
Harvard Kennedy School of Government (HKS)
- nauki polityczne, stosunki międzynarodowe i administracja publiczna
Harvard: Studia za darmo dla Polaków
Uniwersytet Harvarda przyjmując kandydatów na studia kieruje się polityką need-blind. Oznacza to, że jeżeli kogoś nie stać na pokrycie kosztów studiów, a zostanie przyjęty na Harvard, uczelnia zapewnia pomoc w sfinansowaniu czesnego i utrzymania. Umożliwia to studiowanie najlepszym kandydatom, niezależnie od ich dochodów.
Obecnie około 70% studentów Harvardu otrzymuje jakąś pomoc finansową, z czego niemal 60% to pomoc na zasadzie need-based. W latach 2010-2011 pomoc finansowa typu need-based przewidziana została na kwotę około 158 milionów dolarów. Harvard zatrudnia sztab specjalistów, których zadaniem jest pomaganie przez cały rok rodzinom studentów, które przechodzą problemy finansowe. Harvardzka Komisja ds. Pomocy Finansowej zbiera się tak często jak to jest potrzebne, to znaczy, że im jest więcej studentów z problemami finansowymi, tym intensywniej pracuje komisja, by pomóc wszystkim. Studia na Harvardzie są bezpłatne dla dzieci z rodzin, których roczny dochód nie przekracza 60 tys. dolarów. Czyli jeśli Twoja rodzina nie zarabia więcej niż ok. 14 tys. złotych miesięcznie, to możesz studiować na Harvardzie zupełnie za darmo! Pomoc finansowa ze strony uniwersytetu pokrywa wszelkie koszty związane ze studiowaniem, w tym wspomniane wyżej zakwaterowanie, wyżywienie czy „kieszonkowe”.
Wszyscy studenci, którzy pomimo zwolnienia z czesnego i innych opłat nadal nie są w stanie sami się utrzymać, mogą liczyć na dodatkowe pakiety pomocy:
-
Praca - jest to praca o małym wymiarze godzinowym (Term time Jobs), na kampusie i również poza nim. W niektórych przypadkach studenci mogą pracować w ramach Federal Work-Study Program FWSP (czyli Federalny Program Łączenia Studiów i Pracy). Wiele ofert pracy pojawia się na początku semestru, w znalezieniu zatrudnienia pomaga też sam Uniwersytet Harvarda.
-
Nagrody zewnętrzne - pieniądze otrzymane za wygrane konkursy nieorganizowane przez uczelnię (w 2009 roku studenci wygrali ponad 13 milionów dolarów) uznawane są wymienne źródło finansowania w stosunku np. do pracy wakacyjnej. Student powinien zgłosić wygraną na uczelni.
-
Stypendia - jeśli student nadal nie może poradzić sobie z wydatkami, Harvard oferuje specjalne stypendia: z kasy uczelni, dotacji państwa i od tzw. przyjaciół uniwersytetu. Wydział Sztuki i Nauki swój program stypendialny prowadzi nieprzerwanie od 370 lat (!), oferując dofinansowanie w wysokości 1500 dolarów. Ponadto istnieje The Harvard National Scholarship (stypendium narodowe Harvardu). Niezależnie od studiów na Harvardzie, dla Polaków dostępnych jest kilka programów stypendialnych na studia w USA.
- Pożyczki - nie wchodzą w skład pakietu pomocy finansowej Harvardu, niemniej uniwersytet rekomenduje te oferty kredytowe.
Jak aplikować o dofinansowanie studiów
Jak na każdym uniwersytecie, studentów różnych stopni studiów obowiązują inne zasady.
Przyszli studenci Harvardu
Aplikować o pomoc finansową można złożyć online lub wysłać dokumenty tradycyjną pocztą. Do 1 lutego danego roku należy przesłać poniższe dokumenty:
- Zaświadczenie o dochodach rodzinnych (tłumaczenie sporządzone przez tłumacza przysięgłego),
- Formularz aplikacji o pomoc finansową lub założenie profilu CSS,
- Suplement informacyjny o działalności gospodarczej lub rolnej rodziców (jeśli taką posiadają),
- Zaświadczenie o dochodach rodzica pozbawionego prawa do opieki nad studentem (jeśli taka sytuacja występuje),
- Suplement zawierający dodatkowe informacje na temat studenta, który w jakikolwiek sposób zmieniają na niekorzyść jego sytuacje finansową,
- Dokument poświadczający zwrot podatku studenckiego.
W przypadku wysyłania dokumentów pocztą należy wysłać Financial Statement for Students from Foreign Countries (oświadczenie finansowe studentów z zagranicy).
Wszystkie potrzebne formularze dostępne są na stronie Harvardu. Jeśli będziesz miał jakieś wątpliwości lub problemy w procesie aplikacyjnym, możesz liczyć na pomoc pracowników uniwersytetu.
Kalkulacje
Wysokość stypendium można obliczyć używając materiałów zamieszczonych na stronie uniwersytetu.
Aktualni studenci Harvardu
Jeśli sytuacja finansowa studenta zmieni się drastycznie w ciągu roku i będzie potrzebował pomocy, istnieje możliwość złożenia Mid-Year Reconsideration Form, czyli dokumentu aplikacyjnego w procesie ponownego rozważenia osób kwalifikujących się do pomocy finansowej. Do formularza należy dołączyć deklarację o dochodach (Cash Flow Statement), aby ułatwić komisji ocenę danej sytuacji. Przeczytaj zasady i instrukcje ubiegania się o dofinansowanie dla studentów zagranicznych.
Wymagane dokumenty należy dostarczyć (e-mail lub fax) do 16 kwietnia.
Pożyczki dla rodziców studenta Harvardu
Jest to kolejna opcja oferowana przez Uniwersytet, aby zapewnić studentowi wyższy poziom życia i nie obciążanie jego samego długami. Rodzice mogą pożyczyć całą kwotę potrzebną na pokrycie studiów dziecka. Muszą jednak udowodnić, że posiadają zdolność kredytową.
2013-01-09 22:05:09 linkuj do... Irek
1000 m kw. --- to musi byc pomyłka harvardzka