SAT test

Zaliczenie egzaminu SAT to konieczny warunek dla wszystkich osób, które chcą studiować w Stanach Zjednoczonych, zarówno dla Polaków jak i dla Amerykanów. Uniwersytety nie ustalają z góry pułapu punktów, jaki trzeba osiągnąć, aby dostać się na daną uczelnię (oprócz Harvardu i Princeton). Testy SAT można zdawać kilka razy w roku, w tym w Polsce, a pod uwagę brany jest najlepszy wynik.

Egzamin SAT - Damon Duncan/Flickr

Istnieją dwie grupy egzaminów SAT:

SAT Reasoning Test (dawniej SAT I), składa się z trzech sekcji: „math”, „reading” oraz „writing”. Część matematyczna nie wykracza poza polski poziom gimnazjum. Czytanie ze zrozumieniem jest sekcją generalnie nielubianą przez studentów z całego świata ze względu na dużą liczbę testów  i ujemne punkty. Część pisemna, natomiast, to bardzo krótki esej, na który poświęca się jedynie 25 minut czterogodzinnego egzaminu. Za każdy moduł można uzyskać od 200 do 800 punktów. Przy punktacji ok. 2000 można rozważać aplikowanie na najlepsze uniwersytety.

SAT Subject Tests (dawniej SAT II) są testami bardziej sprecyzowanymi. Można zdawać dwa lub trzy przedmioty (Harvard i Princeton wymagają trzech) z następującej puli przedmiotów: Literatura, Historia USA, Historia Światowa, Matematyka (poziom 1 lub 2), Biologia, Chemia, Fizyka, język chiński, język francuski,  język niemiecki, język hebrajski, język włoski, język japoński, język koreański, język hiszpański, język łaciński. Każda część jest oceniana w skali od 200 do 800 punktów.

Jak się przygotować do egzaminu SAT

Specjalne przygotowanie do egzaminów SAT jest kluczowe. Niestety program nauczania systemu polskiego nie przygotowuje w żadnym stopniu do tego typu testów. Wymagają one ciągłej praktyki w rozwiązywaniu specyficznych testów, ponadto z dużym ograniczeniem czasowym (ok. 1 minuty na pytanie).  Najprostszym, sprawdzonym i najbardziej popularnym sposobem jest po prostu masowe rozwiązywanie testów. Książki z testami do egzaminów SAT można już od dłuższego czasu znaleźć w Polsce, a także w sklepach internetowych na całym świecie. Szczególnie polecamy brytyjski oddział sklepu Amazon, który oferue darmową przesyłkę do Polski, a Książki do testu SAT są tam często tańsze nawet o 30% niż w Polskich sklepach. Istnieje również możliwość rozwiązywania darmowych testów w Internecie. Ogólny dostęp do pomocniczych stron umieszczających najpopularniejsze słowa pojawiające się na SAT Reasoning Test także okazuje się niezwykle pomocny.

Gdzie i kiedy zdawać egzamin SAT

Żeby zdawać egzamin, trzeba zarejestrować się na tej stronie internetowej. W Polsce można go zdawać w Warszawie oraz w Krakowie

Uczniom liceów zaleca się zdawanie pierwszych egzaminów SAT już w drugiej klasie, aby miały jeszcze ewentualną możliwość powtórzenia ich i poprawienia swoich wyników. Oczywiście powtarzanie egzaminów łączy się z pewnymi kosztami. Opłata rejestracyjna dla osób spoza Stanów Zjednoczonych wynosi 71 USD za SAT Reasoning Test i 46 USD (i 9 USD za każdy test) za SAT Subject Tests. 

 

Weź udział w konkursie Amerykańska matura - sprawdź się z Plusssz Active! Rozwiąż symulację testu SAT i sprawdź, czy jesteś gotowy by zdawać na Harvard! Rozwiązując test do 11 lipca 2011 możesz wygrać iPoda nano.

 

Podziel się artykułem w swoim ulubionym serwisie: facebook blip śledzik wykop

Komentarze (2)

2012-08-27 00:01:46 linkuj do... Klaudia Starczewska

avatar

Czy istnieją książki przygotowujące do SAT po polsku?

odpowiedz

2013-06-15 12:25:11 linkuj do... Darka

avatar

Jasne, że nie. Bo i po co? skoro SAT i tak jest po angielsku i jego znajomość właśnie odgrywa ogromną rolę.

odpowiedz