Jak dostać się na studia, czyli 10 faktów i mitów

Dodano 2011-04-28

Jak aplikować, kiedy i do ilu college’ów? Na co faktycznie zwracają uwagę biura ds. rekrutacji? Analizujemy 10 szkodliwych mitów na temat zdawania na studia do USA.

Jak dostać się na studia, czyli 10 faktów i mitów

Jak dostać się na studia, czyli 10 faktów i mitów

Amerykańska para konsultantów, Lillian Luterman i Jennifer Bloom (matka i córka), w ciągu 20 lat opracowały strategię, która ma pomóc kandydatom dostać się na wymarzoną uczelnię "krok po kroku".

Pierwszym krokiem jest wyeliminowanie "stresu aplikacyjnego". W jaki sposób? Obalając 10 mitów na temat aplikowania na studia!

10 mitów na temat aplikowania na studia:

 1. Uczelnie preferują wszechstronnych studentów

  Fakt: College chcą mieć wszechstronne klasy. Aby móc takie utworzyć, szczególnie chętnie przyjmują studentów, którzy wyróżniają się w jakiejś konkretnej dziedzinie.

   
 2. Common App sprawia, że zdawanie do wielu szkół jednocześnie jest tak proste, jak zdawanie do jednej.

  Fakt: Mimo, że w związku z ustandaryzowanym procesem aplikacynym, tego samego formularza używa ponad 400 szkół, większość z nich posiada suplementy do "Common App" - takie, jak dodatkowy esej aplikacyjny do napisania czy dodatkowe pytania, na które należy udzielić odpowiedzi.
   
 3. Nie warto "przywiązywać się" do jednej szkoły, zdając w trybie early decision
  
Fakt: Jeżeli masz wymarzony college, do którego najbardziej chcesz się dostać, absolutnie warto aplikować we wczesnym trybie rekrutacji. Badania dowodzą, że zdawanie w trybie early decision zwiększa szanse dostania się na studia o 25%!
   
 4. Zaczekaj na decyzję o akceptacji, zanim odwiedzisz kampus
  
Fakt: College postrzegają Was jako poważniejszych kandydatów, jeśli wiedzą, że odwiedziliście kampus. Ale nie warto poprzestawać na samym zwiedzaniu uczelni - najlepiej pójść na próbę na wybrany wykład, a nawet zaaranżować sobie nocleg na kampusie - żeby naprawdę "poczuć klimat" uczelni.
   
 5. Wybieraj jak najprostsze zajęcia w liceum, żeby później mieć jak najwyższą średnią ocen.
  
Fakt: Uczelnie dobrze się orientują, które zajęcia w szkole średniej są najtrudniejsze i biorą to pod uwagę przy rozpatrywaniu Twojej aplikacji.
   
 6. Jeżeli dostajesz ocenę C z AP (Advanced Placement), powtarzaj egzamin do skutku. Uczelnie będą pod wrażeniem Twojej determinacji.

  Fakt: nie trać czasu na kursy, z których nie możesz mieć oceny B. Pozytywne wrażenie na college’ach robi student, który zdaje sobie sprawę z własnych zdolności i nie biorze na barki więcej, niż może unieść.
   
 7. Żaden college nie będzie tracił czasu, żeby oglądać Twój profil na Facebooku.

  Fakt: Biura ds. rekrutacji na pewno będą przyglądały się Twojej obecności w serwisach społecznościowych. Upewnij się więc, że nie zamieszczasz tam niczego, czego nie chciałbyś zobaczyć na pierwszej stronie New York Times’a. Uważaj co piszesz na Facebooku i rozważnie zamieszczaj filmy na YouTube.
   
 8. Zdobądź list rekomendacyjny od najważniejszej osoby, jaką Ty albo Twoi rodzice znają.
  
Fakt: Zdobądź raczej list rekomendacyjny od osoby, która zna Ciebie najlepiej. Najskuteczniejsze referencje zawierają konkretne przykłady i anegdoty z życia, które uzasadniają, dlaczego jesteś doskonałym kandydatem.
   
 9. Bądź skromy pisząc swój życiorys.
  
Fakt: Pracownicy biura ds. rekrutacji nie będą czytali między wierszami. Zazwyczaj muszą przeczytać około 75 - 100 aplikacji przez jedną noc, więc lepiej im to ułatwić. W życiorysie (resume) podawaj fakty i nie obawiaj się samochwalstwa.
   
 10. Najcięższa praca jest do wykonania, zanim zacznie się wypełniać formularze aplikacyjne.

  Fakt: Masz 5 stron, by przedstawić na nich co najmniej 17 lat Twojego życia. Każde słowo się liczy, a esej aplikacyjny powinien być pisany i przepisywany wiele razy. Nie zaniedbaj czasu, który masz na to, żeby przygotować najlepszą aplikację na jaką Cię stać.

 

Podziel się artykułem w swoim ulubionym serwisie: facebook blip śledzik wykop

Brak komentarzy