Rasistowski żart studentki UCLA

Dodano 2011-03-15

Pogadanka o kulturze czy rasistowskie przemówienie? Studentka Uniwersytetu Kalifornijskiego (UCLA) w ciągu zaledwie kilku dni zdobyła krajowy rozgłos. A także, blisko 2 miliony widzów swojego filmu, zamieszczonego na YouTube.

Rasistowski żart studentki UCLA

Rasistowski żart studentki UCLA

Film pokazuje 3-minutową pogadankę o kulturze, lub - jak uważają władze uczelni - rasistowską tyradę, którą Alexandra Wallace wygłasza do kamery. Adresuje ją do zagranicznych studentów. A konkretnie, do studentów z Azji. Całość, autorka zatytuowała "Azjaci w bibliotece"; w filmie padają między innymi zażalenia pod adresem "hord Azjatów", którym brak amerykańskich manier. Studentka szydzi także ze studentów, telefonujących do swoich rodzin, przebywających na terenach zagrożonych tsunami.

Pod koniec filmu, monolog Wallace przechodzi w udramatyzowany apel: "Cześć. W Ameryce nie rozmawiamy przez komórki w bibliotece.... Na przykład, piszę sobie na klawiaturze w ferworze bla bla bla i wtedy nagle, kiedy prawie dochodzę do, jakby, objawienia, słyszę nagle skądś: Ohh Ching chong ling long ting tong? Ohhh". Całość studentka puentuje stwierdzeniem: "nawet jeżeli nie jesteście Azjatami, naprawdę nie powiniście rozmawiać przez komórkę w bibliotece". Bardzo dyplomatycznie....

W amerykańskim środowisku akademickim, szczególnie wyczulonym na poprawność polityczną, postulaty Wallace wzbudziły sporo kontrowersji. Ze strony uczelni wywołały natomiast publiczne oświadczenia kanclerza UCLA, Gene Block'a oraz rzecznika prasowego, Phila Hamptona. Ten ostatni nazwał film odrażającym.

W poniedziałek (14 marca), studentka opublikowała przeprosiny. Wyznaje w nich między innymi: "nie wiem, co mną owładnęło, żeby podejśc do tematu w taki sposób, jak to zrobiłam, ale gdybym tylko mogła to cofnąć, zrobiłabym to". Mamy jednak złą wiadomość dla Alexandry - rzeczy raz wrzucone do Internetu, bardzo trudno z niego później usunąć.

Oryginalne wideo studentki:


I oświadczenie kanclerza UCLA, zaszokowanego filmem:

Podziel się artykułem w swoim ulubionym serwisie: facebook blip śledzik wykop

Brak komentarzy