Najdziwniejsze kursy w college’ach

Dodano 2011-07-22

Obraz zombie w popkulturze? Filozofia Simpsonów? Nawet jeśli studiujesz na amerykańskim uniwersytecie całkiem zwyczajny i spokojny kierunek, zawsze możesz wybrać kilka zupełnie odjechanych przedmiotów.

Najdziwniejsze kursy w college’ach

Najdziwniejsze kursy w college’ach

Pisaliśmy już o najdziwniejszych kierunkach studiów, ale to nie jedyna niespodzianka, jaką mają w zanadrzu amerykańskie college.

Te przedziwne kursy w amerykańskich uniwersytetach pełnią rolę polskich fakultetów – przedmiotów nie związanych ściśle z tokiem studiów, ale mających poszerzyć horyzonty studentów.

Jak poszerzają horyzonty studentów poniższe kursy? Sami zobaczcie.

  1. Radość ze Śmieci (Joy of Garbage) – Santa Clara University garbage „The Joy of Garbage” jest kursem, który w rzeczywistości zajmuje się w prawdziwą nauką przez pryzmat śmieci. Studenci badają śmieci pod kątem zjawisk fizycznych, chemicznych i biologicznych – m.in. jakie bakterie powodują gnicie i dlaczego śmieci brzydko pachną. Zajęcia to jednak nie tylko studia śmietnika; jest również sekcja odpadów nuklearnych i zajęcia z ekologii. Dla entuzjastów – wycieczki na wysypiska.
  2. Nauka o superbohaterach (The Science of Superheroes) – University of California at Irvine superheroes Studenci Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine mogą zapoznać się z fizyką za pomocą znanych postaci superbohaterów, takich jak Spider-Man, Superman, Wonder Woman i Batman. Studenci uczą się fizyki lotu i dynamiki płynów na przykładzie mocy Supermana albo poznają tajemnice pajęczej nici Spidermana. Profesor prowadzący wykłady podkreśla: "Dają one szansę mówić o prawdziwej nauce, ale w kontekście, który jest bliski, a przez to łatwiejszy do przyswojenia przez studentów".
  3. Zombie w kulturze popularnej (Zombies in Popular Media) - Columbia College, Chicago zombies Jeśli jest coś, co może zainteresować fanów Resident Evil lub książki Maxa Brooxa, to z pewnością ten fakultet. Kurs ten obejmuje zarówno wizerunek zombiaków w grach wideo i filmach, jak i historię voodoo na wyspie Haiti. Wybitnie dla mózgowców.
  4. Filozofia Simpsonów (Simpsons and Philosophy) – University of California-Berkeley thesimpsons To było do przewidzenia – po dwudziestu latach emisji show z głównym bohaterem o imieniu Homer, nie sposób odmówić Simpsonom materiału intelektualnego do badań. Zajęcia nie są jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać – obowiązuje na nich podręcznik W. Irwina „The Simpsons i filozofia: D'oh Homera", stawiający wiele ważkich pytań, m.in.: „Czy odrzucenie tradycyjnej moralności Nietzschego może usprawiedliwiać złe zachowanie Barta?".
  5. Strategia Starcraftu (The Strategy of StarCraft) – University of California, Berkley starcraft Na koniec przedmiot dla największych geek`ów i nerdów. Fakultet wykorzystuje grę StarCraft jako źródło wiedzy o sztuce wojennej, strategii i taktyce. O dziwo – mimo, że kurs ten prowadzi student, uznawany jest za pełnoprawny przedmiot akademicki. Klasa otrzymała nawet oficjalną promocję od serwisu GamePro, dokumentującą pierwszy dzień zajęć.

Podziel się artykułem w swoim ulubionym serwisie: facebook blip śledzik wykop

Brak komentarzy