Wartość bieżąca i realna stopa procentowa
Filozofowie i teologowie od tysięcy lat potępiali odsetki i pożyczanie na procent. A to dlatego, że nie rozumieli, skąd biorą się odsetki. Irving Fisher, poprzez wprowadzenie czasu i zasobów do modelu równowagi ogólnej, zbudował na jej szczycie model równowagi finansowej. Fisher zauważył, że wymiana dzisiejszych jabłek na przyszłoroczne jabłka, jest zupełnie analogiczna do wymiany dzisiejszych jabłek na pomarańcze. Widział również, że w świecie bez niepewności, zasoby takie jak akcje i obligacje mają wartość tylko ze względu na dywidendy, które wypłacą w przyszłości, podobnie, jak fundusz wielu towarów.
Z takim wglądem, Fisher był w stanie pokazać, że może rozwiązać swój model równowagi finansowej w zakresie stóp procentowych, wartości bieżących, cen aktywów oraz alokacji, używając dokładnie tej samej techniki, co używamy do rozwiązania dla równowagi ogólnej. Uznał, że realna stopa procentowa to cena relatywna, i tak jak wszystkie inne ceny względne, zależy od preferencji uczestników rynku i funduszy. Jest to wgląd, stojący w sprzeczności z intuicją filozofów przez większość historii ludzkości. Teoria Fishera nie wyjaśnia nominalnej stopa procentowej ani inflacji, ale tylko ich stosunek.
Powrót do: Teoria finansów
Nie możesz skupić się na wykładzie? Plusssz Active poprawia koncentrację. Więcej »
Oglądaj wykład:
- Dlaczego finanse? Krótka historia młodej dziedziny: teorii finansów, która w szkołach biznesowych oddzieliła…
- Model ekonomiczny, wartość produktu, dotacje a równowaga Czym jest model ekonomiczny? Dlaczego umożliwia przeciwstawne rozumowania i często prowadzi do…
- Kalkulacja cen Nasze rozumienie gospodarki będzie bardziej praktyczne, jeśli wyjaśnimy podstawy wszystkich…
- Wydajność, aktywa i czas Z biegiem czasu, uzasadnienie ekonomistów dlaczego wolny rynek jest dobry, uległo zmianie. Podczas…
- Wartość bieżąca i realna stopa procentowa Dlaczego odsetki nie są złe. Model równowagi finansowej Irvinga Fishera. Od czego zależy realna…
- Teoria Fishera Rozwiązania trzech znanych przykładów Fishera. Jakie są relacje między wydajnością, produktywnością,…
- Ekonomiczna intuicja Szekspira i słownik finansów Analiza ekonomicznego spojrzenia Szekspira. Ekonomiści nie mieli dobrej teorii odsetek przed Irvingiem…
- W jaki sposób instytucja planuje roczny budżet Planowanie rocznego budżetu na przykładzie Uniwersytetu Yale.
- Krzywa wydajności Definiowanie i zastosowanie krzywej wydajności.
- Dynamiczna wartość przepływów pieniężnych Wyjaśnienie wartości przepływów pieniężnych oraz zdyskontowanych przepływów pieniężnych.
- Ubezpieczenie społeczne Ubezpieczenie społeczne.
- Modele gospodarki nakładających się pokoleń Wyjaśnienie i analiza modelu gospodarki nakładających się pokoleń, w którym młodsze pokolenia…