Przejście demograficzne w krajach rozwijających się

Przejście demograficzne w Europie, a przejście demograficzne w krajach rozwijających się - porównanie. Wskaźniki urodzeń i śmiertelności w krajach rozwijających się. Eksplozja demograficzna. Stosunek do środków antykoncepcyjnych i aborcji.

Do 1950 roku, w większości słabo rozwiniętego świata, śmiertelność spadła mniej więcej o połowę, w porównaniu z jej stopniem przed nowoczesnością. Wskaźnik urodzeń jakkolwiek, pozostał wysoki, a do roku 1950 był około dwa razy większy od wskaźnika śmiertelności.

Do końca tego wieku, oba wskaźniki spadły dramatycznie i równolegle, przy zachowaniu stałej różnicy. Ogromna nadwyżka urodzeń w stosunku do zgonów w tym okresie jest znana jako "eksplozja demograficzna".

Do roku 1990, światowa populacja wzrastała prawie o 90 mln rocznie. Porównując przejście demograficzne w Europie i krajach obecnie rozwijających się, to ostatnie zaczęło się 100 lat później, na znacznie niższym poziomie ekonomicznym, spadło z dużo wyższych wskaźników urodzeń i śmiertelności, miało miejsce o wiele szybciej i ze znacznie większym tempem wzrostu populacji oraz dodało znacznie więcej osób.

Kraje rozwijające się dostrzegły korzyści, jakie odniósł Zachód w wyniku przejścia demograficznego i szybko dostosowały tę wiedzę do swojej sytuacji. Jednak, podczas gdy kraje europejskie mogą powiększyć liczbę ludności czterokrotnie w ciągu 200 lat, populacja krajów trzeciego świata wzrosła aż dziesięciokrotnie, w znacznie krótszym okresie i nadal rośnie w zastraszającym tempie.

Problemy tego szybkiego wzrostu (nadal około 80 mln rocznie) narastają. Tradycyjne plagi głodu (9 milionów zgonów rocznie), chorób (AIDS, gruźlica, malaria - wszystkie powodują od 1 do 2 milionów zgonów rocznie) i wojny (bomby atomowe w Hiroshimie i Nagasaki ~ 200.000 zgonów) są zbyt małe do ustabilizowania populacji.

Ludzie w krajach rozwijających się, którzy chcą ograniczyć swoją płodność, często boją się środków antykoncepcyjnych (szczególnie skutków ubocznych), a jednak są gotowi poddać się zabiegom szalenie niebezpiecznych, nielegalnych aborcji, by uniknąć porodu.
 

Powrót do: Globalne problemy związane z rosnącym zaludnieniem

Nie możesz skupić się na wykładzie? Plusssz Active poprawia koncentrację. Więcej »

Oglądaj wykład:

Podziel się artykułem w swoim ulubionym serwisie: facebook blip śledzik wykop

Brak komentarzy