Przejście demograficzne w Europie

Kontrolowanie dzietności przed Przejściem Demograficznym. Instytucja małżeństwa. Spadek dzietności w Europie. The Princeton European Fertility Project i transmisja kulturowa nowych norm społecznych.

Zanim nastąpiło Przejście Demograficzne, dzietność w północno-zachodniej Europie była kontrolowana przez ograniczanie małżeństwa. Instytucja małżeństwa była regulowana przez właścicieli ziemskich i kościoły i była zabroniona dopóki mężczyzna nie zgromadził środków, niezbędnych na utrzymanie rodziny.

Długie okresy bycia bez ziemi, bycia sługą lub czeladnikiem, wykluczały małżeństwo. Dla zaślubionych nie istniała już kontrola dzietności. Ale tylko połowa dorosłych była małżeństwem w danym czasie, więc stopień dzietności wynosił około połowy tego, co mogło być. Ostatecznie, antykoncepcja została zaakceptowana i dzietność małżeństw spadła. Społeczeństwo nie potrzebowało już kontrolować małżeństwa tak mocno i liczba małżeństw wzrosła gwałtownie. Możliwości małżeństwa, seksu i posiadania dzieci przeszły spod kontroli wspólnotowej pod kontrolę osobistą.

Spadek dzietności wystąpił w Europie bardzo szybko, głównie między 1870 i 1930 rokiem. Trudno było udowodnić społeczno-ekonomiczne podstawy spadku dzietności. Największe badania, The Princeton European Fertility Project, udowodniły, że kluczowa była transmisja kulturowa nowych norm społecznych.

Przejście Demograficznego objęło dziesięciokrotny wzrost liczby ludności i trzy-krotne zwiększenie średniej długości życia. To radykalnie zmieniło doświadczenie ludzkiego życia.

Powrót do: Globalne problemy związane z rosnącym zaludnieniem

Nie możesz skupić się na wykładzie? Plusssz Active poprawia koncentrację. Więcej »

Oglądaj wykład:

Podziel się artykułem w swoim ulubionym serwisie: facebook blip śledzik wykop

Brak komentarzy