Przejście demograficzne. Spadek liczby urodzeń w Europie

Przejście demograficzne w Europie. Teorie Malthusa. Ograniczenie dzietności. Przyczyny spadku dzietności i śmiertelności. Wzrost dochodów na mieszkańca.

Przed Malthusem, wzrost liczby ludności był postrzegany jako korzystny dla siły i zasobności kraju. Gwałtowny wzrost liczby ludności w Ameryce był kluczowy dla wygnania z USA Anglii (poprzez rewolucję) i Francji (poprzez zakup Luizjany). Ale w rzeczywistości, liczba biednych rosła w Europie w latach 1700. Malthus twierdził, że ubóstwo było spowodowane brakiem równowagi między liczbą ludzi i zasobami; ponieważ populacja może się zwiększyć bardzo szybko, zawsze może przerosnąć zyski z produktywności. Malthus nie przewidział gwałtownego wzrostu produkcji i dobrowolnego ograniczenia dzietności. Jednak sposób myślenia Malthusa jest nadal istotny, ponieważ wysoki poziom populacji i ograniczenia środowiskowe są dziś realnym problemem.

W XVIII i XIX wieku, śmiertelność w Europie spadała i to spowodowało eksplozję demograficzną. Zdobycze rewolucji przemysłowej zostały prawie zupełnie zrównoważone przez wzrost populacji, a dochód na mieszkańca w klasie robotniczej nie poprawił się znacząco. Dzietność nie zmniejszyła się aż do końca XIX wieku - wtedy to, dochód na mieszkańca zaczął szybko rosnąć.

Spadku dzietności nie tłumaczy dobrze spadek śmiertelności, wzrost poziomu życia, czy jakichkolwiek inne czynniki społeczno-ekonomiczne.

Spadek śmiertelności i późniejszy spadek dzietności jest nazywany Przejściem Demograficznym. Wydłużenie żywotności i uwolnienie od ciągłego rodzenia i wychowywania dzieci jest jednym z najważniejszych historycznie zmian w tym, co oznacza bycie człowiekiem.

Powrót do: Globalne problemy związane z rosnącym zaludnieniem

Nie możesz skupić się na wykładzie? Plusssz Active poprawia koncentrację. Więcej »

Oglądaj wykład:

Podziel się artykułem w swoim ulubionym serwisie: facebook blip śledzik wykop

Brak komentarzy