Finanse behawioralne
Finanse behawioralne to stosunkowo najnowsza rewolucja w zakresie finansów, dziedzina, która odnosi do finansów wiedzę ze wszystkich nauk społecznych. Nowe modele podejmowania decyzji korzystają między innymi z psychologii i socjologii, aby wyjasnić takie zjawiska gospodarcze i finansowe, jak nieregularne wahania cen akcji. Wzorce psychologiczne, takie jak nadmierna pewność siebie lub zaburzenia w postrzeganiu funkcji wartości, wydają się mieć wpływ na podejmowanie decyzji finansowych, ale nie są uwzględniane w klasycznych teoriach - takich, jak teoria oczekiwanej użyteczności. Teoria perspektywy Kahnemana i Tversky'ego rzuca światło na irracjonalne odchylenia od tradycyjnych modeli podejmowania decyzji.
Powrót do: Rynki finansowe
Nie możesz skupić się na wykładzie? Plusssz Active poprawia koncentrację. Więcej »
Oglądaj wykład:
- Finanse behawioralne Finanse behawioralne - rewolucja w zakresie finansów. Teoria perspektywy Kahnemana i Tversky'ego.…
- Uniwersalna zasada zarządzania ryzykiem Uniwersalna zasada zarządzania ryzykiem: gromadzenie i zabezpieczanie ryzyka. Zarządzanie ryzykiem…
- Technologia i inwencja w finansach Technologia i innowacyjność są podstawą finansowania. Aby skutecznie zarządzać ryzykiem,…
- Model CAPM, czyli model wyceny aktywów kapitałowych Model CAPM, czyli model wyceny aktywów kapitałowych (Capital Asset Pricing Model). Dywersyfikacja…
- Ubezpieczenia, czyli archetyp instytucji zarządzania ryzykiem Ubezpieczenie zapewnia zarządzanie ryzykiem dla dużych grup. Jest także istotnym narzędziem…