Czynniki ludzkie i środowiskowe

Wzrost poziomu ludności na świecie. Wpływ wzrostu populacji na środowisko naturalne.

Do niedawna, poziom ludności na świecie wzrastał szybciej niż wykładniczo. Mimo, że tempo wzrostu osłabło, przybywa około 80 milionów ludzi rocznie i około 3 miliardów przybędzie do 2050 roku (co daje wzrost 50%).

Populacja prawdopodobnie wzrośnie jeszcze bardziej. Taki wzrost jest bezprecedensowy i nie możemy przewidzieć jego długoterminowych skutków.

Wpływ takiego wzrostu populacji na środowisko naturalne, na pewno będzie astronomiczny. Duże populacje wygenerowały dwa problemy: nadmierna konsumpcja w krajach bogatych, prowadząca do nędzy środowiska, oraz niewystarczająca konsumpcja w krajach ubogich, która prowadzi do ludzkiej nędzy.

Ludzie żyjący w skrajnym ubóstwie (1 dolar dziennie) nie ograniczają swojej płodności. Miejsca pracy w fabrykach w ubogich krajach płacą podwójnie,~ 2 dolary dziennie.

Aby populacja mogła się ustabilizować, dochód musi wzrastać. Jeśli populacja ma się zwiększyć o 50%, dochód musi się podwoić - patrzymy na potrojenie światowej gospodarki. Środowisko jest obecnie nadwyrężone. Czy może przetrwać potrojenie gospodarki?

Powrót do: Globalne problemy związane z rosnącym zaludnieniem

Nie możesz skupić się na wykładzie? Plusssz Active poprawia koncentrację. Więcej »

Oglądaj wykład:

Podziel się artykułem w swoim ulubionym serwisie: facebook blip śledzik wykop

Brak komentarzy